pedikur

Pedikür ayaklarımız için en önemli uygulamadır. Hayatta en iyi dostumuz ayaklarımızdır. Bütün gün yükü taşıyan ayaklarımıza gelecekte oluşacak problemlerin önüne geçmek için iyi bakmalıyız. peki iyi bir ayak bakımı nasıl olmalı?

Öncelikle tırnak sertleşmesi, tırnak batması ve tırnak mantarı gibi hastalıklardan korunmak için düzenli olarak pedikür yaptırmalıyız. Genellikle normal yada standart pedikür’ün tercih edildiği ülkemizde son zamanla revaçta olan spa pedikür uygulamasını da denemenizi ayrıca tavsiye ederiz.

Pedikür Nedir? Nasıl Yapılır?

Pedikür de, manikür gibi ayak tırnaklarının temizlenmesi ve bakımı işlemidir. İşlem ile ayak tırnakları kısaltılır, temizlenir, ölü derilerden arındılır ve törpülenerek istediğiniz şekle getirilir. Pedikür yaptırırken hijyenik bir ortamda yaptırdığınıza ve malzemelerin uygulamadan önce temizlendiğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Pedikürü de manikür gibi sadece, estetik amacıyla değil, temizlik ve tedavi amacıyla da yaptırabilirsiniz. Özellikle ayak tırnaklarında sıkça rastlanan tırnak batmalarında düzenli pedikürün uygulanması kesin çözümdür.

Pedikür işlemine ayakların ılık bir suda bekletilerek yumuşatılması ile başlanır. Ayaklarınız bir süre suda kaldıktan sonra tırnak etleriniz ve ölü deriler ıslanacaktır ve temizlenmesi daha kolay olacaktır. Ayaklarınız iyice ıslandıktan ve yumuşadıktan sonra ayak törpüsüyle parmak ve taban kısmındaki ölü derilerin temizlenmesi, tırnak etlerinin kesilmesi işlemi gerçekleştirilecek. Bu işlemin ardından, tırnaklar istediğiniz uzunlukta kesilerek, törpü ile  tırnakları son şekline getirebilirsiniz. Tüm işlemlerin bitiminden sonra, istediğiniz renkteki ojeyi uygulayabilirsiniz.

Genellikle bayanlar arasında yaygın bir bakım türü olan bilinen pedikür önceden; güzellik salonları ve kuaförler tarafından yapılırken şimdilerde nail salon adı altında hizmet veren yeni nesil merkezlerde popüler olmaktadır. Pedicure işlemi, önemli bir ayak bakım uygulaması olduğu için, pedikürü yaptıracağınız yeri iyi seçmelisiniz.

Pedikür Yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler

Pedikür evde de uygulayabileceğiniz bir işlem olsa da, istediğiniz sonuca ulaşmak için bir profesyonele yaptırmanızda fayda vardır. Özellikle tırnak batması sorununuz varsa, güvenilir bir merkezden yardım almanız gerekir. Genel olarak işlem yaptırırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

  • Öncelikle işlem yaptıracağınız merkezin hijyenik olmasına çok dikkat etmelisiniz.
  • Pedikür yaptıracaksanız; ya kişisel pedikür setinizi kullanın, ya da kullanılan aletlerin tek kullanımlık ve sterilize edildiğinden emin olun.
  • Ayaklarınız tam yumuşamadan işlem yapmamaya özen gösterin. Bu tırnak etlerinin ve cildinizin tahriş olmasına ve yaraların oluşmasına neden olabilir.
  • Mümkünse nem topu kullanın ayaklarınız hem rahatlar, hemde ferah kokar.
  • Sağlıksız ortamda pedikürün yapılması mantardan AIDS’e birçok hastalığın bulaşmasına neden olabilir.
  • Tırnaklarınızın doğru kesilmemesi tırnak batıklarına ve şeytan tırnağına sebep olabilir. İşlemi işinde uzman kişilere yaptırdığınızdan emin olun.

Pedikür yaptırmaya karar verdiyseniz, hijyenik ortamda ve uzmanlarca uygulanacak işlemler için merkezimize bekliyoruz. Randevu ve fiyat bilgileri için iletişime geçebilirsiniz

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Yazımızı beğendiniz mi?
Çekinmeyin düşünceleriniz ile katkıda bulunun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir