nail-art

NailArt Nedir ?

Nail art en basit tabiri ile Tırnak süsleme sanatıdır. Güzel bir manikür sonrası, her detayda güzelliğini öne çıkarmak isteyen kadınların kullandığı uygulamadır. Tırnaklarını vurgulamak için kullanılan nailart çalışmaları ülkemizde artık çok popüler uygulamalar arasında. Onlarca farklı çeşidi olan tırnak süslemenin en popüler olanları El çizimi nailart, taşlı, Taşsız, pullu, simli, kedi gözü modellerini sizlerle paylaşacağız. Gün geçtikçe farklı teknikler, detayları ile çıtayı oldukça yukarı taşıyan nailart salonları, nailartın hayal gücü ile sınırsız tasarıma sahip olduğunun ıspatıdır. Hadi Tırnak süsleme sanatının tüm detaylarını püf noktaları ile inceleyelim.

Tırnakların; çeşitli materyallerle, desenlerle, göz alıcı renkler ve figürlerle süslenmesi sanatı olarak son yıllarda öne çıkan uygulama. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popülaritesi günden güne artan NailArt, gündelik yaşamında dikkat çekici tırnaklara sahip olmak isteyen kadınların ilgi odağında. NailArt’ta farklı renklerde oje ve akrilik boyaların kullanılmasının yanı sıra; taşlar, boncuklar, su transferli sticker’lar, pullar, simler gibi farklı malzemeler de kullanılabiliyor.

Tasarımınızı hayata geçirmek için fırçalar yardımıyla hayal ettiğiniz motifi tırnağınıza işleyerek de tarzınızı ortaya koyabilirsiniz. Işıltıyı sevenler için farklı renk ve ebatlarda taşlar, kadife ve chrome tozları göz alıcı tırnaklar yaratmanızı sağlayabilir. NailArt için hayal gücünüzün sınırlarını zorlayıp istediğiniz materyali kullanarak özgün tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Nail art Modelleri

Model yada çeşit açısından bakıldığında tırnak süsleme işi çok zengin bir yelpazede incelenir. Ülkemizde ve Avrupa’da çok kullanılan bu modelerini sizler için derledik!

French Tırnak Sanatı

Halk arasında french manikür, french oje olarak da bilinen French genellikle tırnakların natural renklerde oje sürülerek tırnak uçlarının beyaz renkte genellikle düz şerit, bazende yatay olarak çekilmesidir.

Ombre

Ombre renk tonları olarak french en yakın nailart modelidir. Arasındaki fark birinde renk geçişleri keskin ilen diğerinde geçişlerin açık tonlar ile yapılmasıdır. Ombre nail art uygulamasıda tıpkı french gibi natural tırnak rengi oje üstüne tırnak dipleri beyaz oje sürülür ve frenchden farklı olarak ombre süngeri adı verilen üçgen bir sünger ile pudralama yapar gibi beyaz ojenin alttan yukarı doğru hafif dokunular ile renk geçişi vermesidir.

El Çizimi Nail Art

El çizimi nail artta istediğiniz renkte desen, nesne, obje ve figürler, nail art sanatçısı dediğimiz uzmanlar tarafından tırnaklarınıza çizilir, El çizimi nail art da uzmanın daha doğrusu sanatçının önemi büyüktür. İstenilen her türlü objeyi tırnağa çizmek büyük başarı gerektiren bir iştir ki bazı durumlarda çizilecek nesnenin çok büyük haline bakılarak çok minimal bir boyutta tırnağa çizilmektedir. Yani sadece çizim değil ölçeklendirme işlemide olacağından aslında sanatçısının görsel tasarımla birlikte geometri ve matematik hesaplarının da çok iyi olması gereklidir.

Taşlı

Taşlı nail art adından da anlaşıldığı gibi tırnak üstüne yapılan taşlı süsleme işidir. Sade bir taş ekleyebileceğiniz gibi tırnağımızın tamamını taşla kaplayabilir yada çizdirdiğiniz bir objenin belirli bölümlerini yada çizgilerine taş ekletebilirsiniz. Genellikle özel geceler de giyilen taşlı kıyafetleri tamamlayan bir nail art çalışması olarak kullanılsa da tatile gidenlerin de tercih sebebi olabilmektedir.

Simli 

Simli nail art türünde istenilen tırnak yada tırnaklara oje sürülme işleminden sonra tırnak üstüne parlak bir yapıştırıcı sürülerek üstüne istenilen renk yada renklerde sim serpiştirilir isteğe bağlı olarak el çizimi nail artın belirli kısımlarına sim sürülebilir.

Kedi Gözü

Son zamanların en popüler nail art modelidir. Bu çalışmada tırnağa özel bir oje sürülür ve mıknatıs yardımı ile oje istenilen bir bölgede çizgi şeklinde toplanarak kedi gözünü anımsatır. genellikle 2-4 tırnağa uygulanır. istenirse tüm tüm tırnaklara da uygulanabilir.

NailArt nasıl yapılır ?

İyi bir nailart’a sahip olmak için, bakımlı ve şık tırnaklara sahip olmak gerekir, bunun sırrı ise güzel bir manikür sonrası yapılan kalıcı ojedir. Neden kalıcı oje? sorusunu sorduğunuzu varsayarak hemen cevaplayalım. Kalıcı oje nail artınızın hem daha uzun ömürlü hemde parlak tırnaklarda daha şık görünmesini sağlar. tabi bununla sınırlı değildir. Normal ojeler çok hızlı soyulan, çizilen ojeler olduğu için bu tür ojeler ile özellikle el çizimi nailart yapmak oldukça zordur. Mümkün değildir diyemeyiz tabiki mümkündür ama çok zor olacağı için kalıcı oje ile daha kolay ve pratik olan bu işlemi tavsiye ederiz.

Manikürü tamamladık, ojemizi sürdük, ojemizi kuruttuk, sıra geldi nail art çalışmamıza, Nailart çalışmalarında odak noktası sizsiniz! Sizin istekleriniz, düşünceleriniz bu noktada en önemli faktördür ve aslında nailart yaptıracağınız salonun kalitesini belirleyen unsurdur. Zevklerin ve renklerin tartışılmadığı söylemi bu noktada geçersizdir. Öyleki nailart isteyen müşteri ile nailartı yapan uzman genellikle uzlaşamazlar sebebi ise Nailartı yapan uzmanın çok iyi bir sanatçı olmasından dolayı istediğiniz çalışmayı beğenmemesi yada aslında uzman bile olmayan bu kişinin istediğiniz modeli yapamamasından dolayı fikrinize değiştirmeye zorlamasıdır. kısa yada uzun uğraşlar sonunda karar verilen nailart çalışmasına başlanır,Taşlı bir nailart istediyseniz swarovski nail art taşları sıraya konulur ve yapıştrıcıya batırılarak tırnaklarınıza istediğiniz şekilde dizilir. El çizimi nailart istediyseniz bir kaç modelden oluşan nailart fırça setleri hazırlanarak istenilen desen, şekil yada figür çizilmeye başlanır.

 

Nail Art Fiyatları

Nailart fiyatları tırnak başı ücretlendirilir. Bölgeye, yapan uzmanın sanatçı özelliklerinenail lounge larda tırnak başı 10TL ile 50TL arasında değişmektedir. Fiyatı etkileyen en önemli faktörler istenilen nailart modelinin zorluğudur. Ayrıca tırnak sayısı ve taşlı olan nail artlarda kullanılan malzeme miktarıdır. ortalama bir nail art çalışmasında tırnak başı 15-20TL harcanmaktadır. Shaina nail & beauty salonumuzda nail art çalışmaları 10TL den başlamaktadır.

2 cevaplar
 1. Gökçe T.
  Gökçe T. says:

  Nail art ve diğer yazılarınızı okudum gerçekten çok bilgi verici, abartıdan ve saçmalıktan uzak gayet anlaşılabilir yazılar. Ancak nail art modelleri olarak bir kaç resim ekleseniz daha iyi olmaz mı? Nacizane fikrim tabiki uygulayıp uygulamamak sizin elinizde 🙂

  Cevapla
  • Shaina
   Shaina says:

   Merhaba Gökçe Hanım,
   Güzel eleştiri ve geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Web sitemiz halen yapım aşamasındadır. Grafik ekibimiz sosyal medya hesaplarımızda yoğun çalışma gerçekleştirdiği için web sitemizdeki resim güncellemeleri 1-2 gün geridedir. Siz değerli okuyucularımızın yeni blog yazılarını beklememesi için yazıları önceden paylaşmaya devam ediyoruz.

   Cevapla

Cevapla

Yazımızı beğendiniz mi?
Çekinmeyin düşünceleriniz ile katkıda bulunun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir