manicure

Manikür nedir ve evde kolay manikür nasıl yapılır?

Manikür günlük hayatımızda kadınların vazgeçilmezidir. Dışarıda bu bakımı yaptırmak istemeyen ve evde manikür yapmak isteyenler için adım adım bu başlık altında anlattık. Peki Manikür nedir ve evde kolay manikür nasıl yapılır? Tırnak bakımına çok önem veren bayanlar için kolay manikür anlatımını sizler için derledik. 3-5 dakikada yapabileceğiniz manikür ve daha ayrıntılı halini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yazın, plajda, denizde sürekli manikürlü gezmek durumundayız. Özellikle renkli ojelerin en moda olduğu bu günlerde ojesiz gezmek olmaz. Bu durumda neredeyse iki haftada bir kuaföre yada nail salonlara gidip manikür yaptırır olduk. Artık kuaföre gidip manikür yaptırmak yerine evde aynı manikürü sen de yapabileceksin. Nasıl mı?

3 DAKİKADA ETLERİ KESMEDEN MANİKÜR

Toplamda 3 veya 3 buçuk dakika sürecek manikürünü tırnakları törpü yardımı ile şekillendirme ile başlayın. Sonrasında törpünün sivri kısmı ile tırnakları çok fazla zedelemeden kazımaya başlayınız. Bu kazıma işlemi ölü deriyi ön plana çıkartmak için yapılır. Ölü tırnak etlerinizi jel veya vazelin yardımı ile yumuşatabilirsiniz.

Manikür temizliği için pamuklu çubuğu sağa ve sola hareket ettirerek tırnak etlerini dibe doğru itmeyecek şekilde temizleyin. Tırnak yağları kullanarak yaklaşık 10 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra ojenizi sürebilir, son olarak da el kreminizi sürerek manikürü bitirebilirsiniz.

Ölü deri tırnak kökünü bakterilerden ve mikroorganizmalardan korur. Ancak bayanlar genellikle derileri itip açıyor. Birçok insan bu etin nerede ayrılıp, nerede bittiğini anlayamayabiliyor. Dışarıda manikür yaptıracak olursanız kendi manikür aletlerinizi götürünüz. Sebebi ise tırnaklardan kapılabilen ciddi hastalıkların olmasıdır.

Öncelikle tırnaklarınızı keserek maniküre başlayabilirsiniz. Tırnakların suda yumuşatmadan önce kesilmesi gerekiyor. Çünkü suda yumuşayan tırnak, çok rahat yamulup bükülebiliyor. Tırnak şekilleri dörde ayrılır. Bunlar; sivri, oval, yuvarlak ve karedir. Tırnaklarınızı bu vermek istediğiniz şekillere göre törpüleyebilirsiniz. Törpünün tek bir yerde hareket ettirilmesi gerekiyor. Yani tırnağınızı 45 derecelik bir açıyla tutarak tek bir yönde her zaman kenardan ortaya doğru törpülemeniz gerekiyor. Aksi takdirde tırnağınızı kırabilirsiniz. Tırnakların yan taraflarına doğru olan yerlerin ince ve esnek bir törpü ile törpülemenizi öneririz.

Törpüleme işleminin sona ermesinin ardından parlatıcılar kullanarak tırnaklardaki renk değişimlerini düzeltebilir ve daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz kalıcı oje kullanarak da mükemmel görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle çok oje kullanıp, tırnaklarınız sararıyor ise yapılması tavsiye edilir.

Diğer bir aşama ise bir vazelin veya yumuşatıcı herhangi bir kreminizi portakal çubuğu ile tırnak diplerinize sürün. Bunu yapmak zorunda değilsiniz. Ancak bu tırnağın daha hızlı şekilde yumuşak olmasını sağlıyor. Daha sonra ellerinizin rahatça girebileceği bir kaba ılık su doldurun ve ellerinizi sokun. 3-5 dakika kadar bekletiniz. Elinizi sudan çıkarttıktan sonra yine portakal çubuğu ile ölü deriyi nazikçe gezdirin. Bittikten sonra et pensi ile gerek duymadığınız ölü deriyi ve tırnak etlerinizi kesiniz. Temizlenmeyen etler ve artıklar kenarlarda gözükecektir. Daha sonra tırnaklarınız oje sürülmeye hazır hale gelecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Yazımızı beğendiniz mi?
Çekinmeyin düşünceleriniz ile katkıda bulunun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir